Atsakomybės našta atsispindi atlyginimuose, "Verslo Zinios"

Share: 

14 May, 2012 - Vilnius, Lithuania – Vidutinė aukščiausio lygio vadovo alga Lietuvoje siekia apie 263.000 Lt. per metus, skelbia bendrovė „Pedersen & Partners“. Palyginti su kitų Europos šalių vadovų atlygiais, suma atrodo kukliai, tačiau net neturėdamas galimybės pats sau nusistatyti atlyginimo vadovas gali lemti jo augimą prisiimdamas daugiau atsakomybės ir kurdamas aplinkinių pasitikėjimą.

Tyri mas, kurį atliko Vidurio ir Rytų Europos vadovų paieškos bendrovė „Pedersen & Partners“, atskleidė, kad aukščiausio lygio vadovo užmokestis Lietuvoje susideda iš atlygio (apie 213.000 Lt.) ir premijų (apie 50.000 Lt.).
„Stambiose įmonėse gausus atlyginimas dažnai suteikia ir didesnę galimybę gauti solidžią premiją, ji proporcingai didina atlygį“, – sako Conradas Pramboeckas, „Pedersen & Partners“ Atlygio konsultavimo skyriaus vadovas.
Vieni iš svarbiausių kriterijų, kuriančių vadovo atlygį, yra įmonės dydis, ūkio šaka, asmens pareigos ir patirtis.
„Todėl nereikia stebėtis, kad tarptautinės farmacijos įmonės vykdomasis vadovas gaus gerokai didesnį atlygį nei smulkios vietinės bendrovės direktorius“, – nurodo p. Pramboeckas.

Atsakomybė ir patikimumas

„Nors vadovas ir negali susikurti savo atlyginimo paketo, yra keli veiksniai, galintys padėti jį padidinti. Vadovas gali padidinti savo atlygį pasiekęs trumpalaikius tikslus ir gavęs nuo pasiektų rezultatų
priklausančią premiją.
„Nuo pasiektų rezultatų priklausančių premijų dydis gali sudaryti 20–35% vadovo atlyginimo. Jei vadovas pasieks gerus rezultatus, jo premija bei bendras atlygis bus didesnis“, – dėsto Kristina Vaivadaitė, „Pedersen & Partners“ viena iš partnerių ir Lietuvos biuro vadovė, Metų CEO komisijos narė.
Didelę įtaką vadovo atlygiui daro ir jo prisiimtos atsakomybės laukas. Pajamos paprastai didėja kartu su atsakomybės našta, didesniu įmonės darbuotojų skaičiumi, gausėjančiomis įmonės apyvartomis.
„Tačiau žiūrėdamas į ilgalaikę perspektyvą vadovas turėtų nepamiršti investuoti ir į verslo ryšius, nes vienam pačiam vargiai įmanoma būti profesionalu. Vadovui privalu palaikyti gerus tarpusavio ryšius tarp savo kolegų, klientų, verslo partnerių ir netgi konkurentų. Tuomet profesinės galimybės ir aukšti atlyginimai atkeliauja iš paskos patys“, – tikina p. Vaivadaitė.

Per smulki rinka

Aukščiausio lygio vadovų atlyginimai Lietuvoje per pastaruosius 10 m. pastebimai išaugo, tačiau vis dar negali pasivyti daugumos kitų Vakarų Europos šalių. Tam trukdo palyginti žemas pragyvenimo lygis šalyje ir menka darbo rinka.
 „Gyvenimo standartai Lietuvoje yra žemesni negu kitose Vakarų Europos šalyse. Be to, Lietuvos darbo rinka ir įmonės nėra tokios didelės, kokios, pavyzdžiui, Vokietijoje, Prancūzijoje ar Lenkijoje“, – skirtumus nurodo p. Pramboeckas.
Vidutinėje organizacijoje Vokietijoje dirba apie 10.000 darbuotojų. Lietuvoje 99% įmonių turi 250 darbuotojų ir mažiau, tad, lyginant vienodo dydžio įmones, vadovų atlygis Lietuvoje yra mažesnis negu vakarų Europos šalyse.
„Tačiau aukščiausio lygio lietuvių vadovai turi konkurencingą atlyginimo paketą, palyginti su Vakarų Europos vadovais, užimančiais panašias pareigas“, – aiškina p. Pramboeckas.
Prieš sunkmetį kiekvienais metais vadovai savo atlygį sugebėdavo padidinti 10% ir daugiau vien dėl augančios ekonomikos. Tačiau per pastaruosius keletą metų dėl pasikeitusių aplinkybių daugelis vadovų buvo linkę priimti darbo pasiūlymą, net jei atlyginimas būtų trečdaliu mažesnis.
„O šiandien vadovų atlyginimai vidutiniškai auga 4–5% per metus“, – skaičiuoja p. Pramboeckas. Jis primena, jog tam tikrose ūkio šakose mokami didesni atlyginimai nei įprasta. Tarp aukščiausius atlyginimus gaunančių vadovų sektorių yra farmacijos, naftos, energetikos ir pramonės įmonės.
Kiti sektoriai, tokie kaip mažmeninės prekybos, statybų, siūlo mažesnius atlyginimus. Atlyginimų skirtumas tarp šių ūkio šakų vidutiniškai siekia 10–20%.
„Įdomu tai, jog ši taisyklė galioja visose Europos šalyse. Tiesa, Lietuvoje IT ir finansų sektoriuose kai kuriais atvejais atotrūkis būna ir didesnis“, – atkreipia dėmesį pašnekovas

Written by Pijus Girdziusas for Verslo Zinios

Read more:

In the media