January 9th, 2013 – Riga, Latvia - Evita Lune, Partner & Country Manager for Latvia for Pedersen & Partners participated in TV show “Sastregumstunda” on Latvian Television. There was a live discussion about the significant board members’ salary increase in large public enterprises, such as “Latvenergo” and “Latvijas Dzelzcels”. 

TV Host (Gundars Reders): “Would these board members be welcomed in other enterprises? Are they really high level specialists and do they deserve these thousands for their work, not only because they somehow happened to be in these positions?”

   Photo: "Leta"
                                                                                      Leta 

Evita Lune: “To answer this question, I should interview and assess each of them. And if I had interviewed them, unfortunately, I couldn’t reveal the results according to terms of confidentiality. But I would like to emphasize that when it comes to discussion about the salary level in the private sector and in public enterprises competing with the private sector, the salary level is defined by the free market. When we carry out an executive search, the management of that company decide whether they are interested in a candidate who is cheaper and can meet certain criteria for the company or a candidate who is, for example, three times more expensive and can develop this company to a completely different level and would achieve much higher goals. Company’s owners choose what best suits their needs. Perhaps, in this situation, the same mission and the same turnover can be achieved with less expensive manager, who maybe would do this because he is interested in increasing his experience in a large holding, large company or for personal reasons, for example, if he wants to return to Latvia. Either way, it is the free market which defines the salary level. During the search process, if we start to assess 100-150 candidates who would potentially qualify, there certainly is a choice of a less expensive and also a more expensive candidate and the result is unpredictable.”

TV Host: “How could we attract really good, professional people, who could run public companies effectively?”

Evita Lune: “I agree with Mr. Dombrovskis, that there is certainly a lack of transparency and openness and it isn’t quite clear how some of these people got their positions. In our field there is a term “talent mapping;” which means that every 3-5 years, market research is done to find out whether the current manager is still the best available on the market.  Maybe the market has changed and there are more competitive managers on the market and perhaps they are mobile and interested to occupy these positions.
As I work mainly with private sector companies, I would like to emphasize that the private sector normally isn’t interested to attract candidates from the public sector companies, mostly because people in the public sector become more of executors, they lack creativity and drive, a wider international point of view, ambitions, they don’t ensure proper goal achievement. Of course, I wouldn’t talk about each and every one of them, because it wouldn’t be fair, rather, I am stating that if we have a project for private client it is more likely that he will not be interested in candidate from the public sector.”

TV Host: “And you even don’t offer [public sector candidates]?”

Evita Lune: “At the starting phase we discuss the search strategy with our clients, but at the end of the day this is our expertise – if the client is not interested we don’t offer.”

Participants of this TV show:
• Klavs Olsteins, Parliamentary Secretary, Ministry of Traffic
• Andrejs Elksnins, Deputy, party Saskanas centrs
• Vjačeslavs Dombrovskis, Deputy, party Zatlera Reformu partija
And also expert panelists:
• Andris Silins, Board Member of Latvian Pensioners' Federation
• Talis Linkats, Economic Expert
• Daiga Auzina-Melalksne, Head of Latvian Institute of Corporate Governance
• Evita Lune, Pedersen & Partners Partner
• Krista Milberga, Sworn Advocate
• Andis Vaiculis

 

Evita Lune piedalās LTV1 raidījumā „Sastrēgumstunda”

 

Š.g. 9. janvārī Pedersen & Partners Partnere Evita Lune piedalījās Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda”.  Tiešraidē tika diskutēts par lielo valsts uzņēmumu valdes locekļu straujo algu paaugstinājumu, kas mērāms vairākos tūkstošos, piemēram, „Latvenergo” un „Latvijas Dzelzceļš”. 
Raidījuma vadītājs (Gundars Rēders): „Tie ir cilvēki, kuri varētu teikt „jā, mēs tagad aiziesim prom”, un viņus paņems citos uzņēmumos atplestām rokām? Viņi tiešām ir augstākās raudzes speciālisti un ir pelnījuši šos tūkstošus ar savu darbu, nevis tāpēc, ka viņi ir kaut kādā veidā nonākuši šajos amatos?”

Evita Lune: „Lai atbildētu tieši uz Jūsu uzdoto jautājumu, man būtu viņi jānointervē un jāizvērtē.  Ja es būtu viņus intervējusi, es diemžēl nevarētu to atklāt, ievērojot konfidencialitātes noteikumus. Bet, ko es gribētu uzsvērt, diskutējot par algu līmeņa noteikšanu, – privātajā sektorā un kas būtu jāņem vērā arī valsts uzņēmumos, kas konkurē ar privāto sektoru, vadītāju algas nosaka brīvais tirgus. Tiek veikta vadītāju meklēšana, atlase un uzņēmuma īpašnieki izvēlas, vai nu ir kandidāts, kurš ir lētāks un var izdarīt kaut ko uzņēmumam vai ir kandidāts, kas ir, piemēram, trīs reizes dārgāks un kas attiecīgi attīstīs šo uzņēmumu pavisam citā līmenī, sasniegs pavisam citus mērķus. Tādā veidā uzņēmuma īpašnieki izvērtē, kas viņiem ir vajadzīgs. Varbūt dotajā situācijā šo pašu misiju, šo pašu apgrozījumu varētu sasniegt ar trīsreiz, četrreiz lētāku vadītāju, kurš varbūt to darītu, tāpēc, ka viņam interesē papildināt savu pieredzi lielā koncernā, lielā uzņēmumā vai kaut kādu personīgu apstākļu vadīts, piemēram, grib atgriezties Latvijā vai kādi citi iemesli. Katrā gadījumā to nosaka brīvais tirgus. Atlases procesā, ja mēs sākam izvērtēt 100-150 kandidātus, kuri varētu potenciāli kvalificēties, tad noteikti beigās ir izvēle, ir gan lētāki, gan dārgāki kandidāti un atlasei sākoties nemaz nevar noteikt, kāds būs rezultāts.”

Raidījuma vadītājs: „Kas šobrīd trūkst, lai valsts pārvaldē piesaistītu patiešām labus, profesionālus cilvēkus, kas var efektīvi pārvaldīt valsts uzņēmumus?”

Evita Lune: „Es piekrītu V. Dombrovska kunga izteiktajam viedoklim, ka tiešām trūkst pārredzamības, atklātības un veids, kādā šie cilvēki ir ieguvuši šos amatus, nav īsti saprotams. Tāpat mūsu nozarē ir pazīstams tāds termins kā talent mapping, kad ik pa kādiem 3-5 gadiem tiek veikts tirgus apskats, lai noskaidrotu, vai pašreizējais vadītājs joprojām ir vislabākais konkrētajam uzņēmumam. Varbūt ir mainījusies tirgus situācija un tirgū ir pieejami daudz konkurētspējīgāki vadītāji, kas ir mobili un ieinteresēti ieņemt šos amatus. Protams, strādājot vairāk ar privātā sektora uzņēmumiem, varu uzsvērt, ka privātais sektors nav ieinteresēts piesaistīt kandidātus no valsts sektora pārsvarā tāpēc, ka cilvēki valsts sektorā kļūst vairāk par izpildītājiem, pakļaujas autokrātiskām struktūrām, viņiem pietrūkst radošā gara, iniciatīvas, plašāka starptautiska redzesloka, ambīciju, viņi nenodrošina atbilstošu mērķu sasniegšanu. Es, protams, nerunāju simtprocentīgi par visiem cilvēkiem, jo tas nebūtu pareizi, vienkārši stāstu, ka mums ir pasūtījums no privātā klienta un ļoti reti viņš saka, ka viņu interesētu kandidāts no valsts sektora. „

Raidījuma vadītājs: „Un Jūs pat nepiedāvājat?”

Evita Lune: „Mēs sākumā pārrunājam meklēšanas stratēģiju un ar laiku tā ir mūsu ekspertīze – ja mēs sākam piedāvāt to, kas nav populārs un pieprasīts, tad mēs to nedarām. „

Raidījumā piedalījās:
• Klāvs Olšteins, Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs
• Andrejs Elksniņs, Saeimas deputāts, Saskaņas centrs
• Vjačeslavs Dombrovskis, Saeimas deputāts, Zatlera Reformu partija
Lai komentētu situāciju, studijā kā eksperti tika pieacināti:
• Andris Siliņš, Latvijas Pensionāru federācijas valdes loceklis
• Tālis Linkats, Ekonomikas eksperts
• Daiga Auziņa-Melalksne, Latvijas Korporatīvās pārvaldības institūta priekšsēdētāja
• Evita Lune, Pedersen & Partners Partnere
• Krista Milberga, Zvērināta advokāte
• Andis Vaičulis