Primanja od milion evra, "GM Business & Lifestyle"
Belgrade, Serbia - Prosečna novčana naknada top menadžera u velikoj, globalnoj korporaciji iznosi 1,4 miliona evra, što je prosečno povećanje od 3,5% u poređenju sa prethodnom godinom. Ta naknada obuhvata osnovnu platu od 681.000 evra i kratkoročni bonus od 719.000 evra bruto godišnje. U proseku, osnovne plate su povećane za 3,1%, a kratkoročni bonusi za 4,2% - glavni su rezultati globalnog istraživanja koje je obavila istraživačka kompanija Pedersen & Partners među više od 1.700 top menadžera u 330 kompanija u 17 zemalja. Istraživanje je obuhvatalo top menadžere u najvećim svetskim kompanijama sa prosečnim brojem od 133.000 zaposlenih, prosečnim prometom od 42 milijarde evra i prosečnim profitom kompanije od 4,1 milijarde evra.
Naknada top menadžera da nas raste sporije u poređe nju sa prethodnim godinama. “Dok je osnovna plata tokom posled njih pet godina prosečno rasla po stopi od 4 do 6%, ova stopa je sada opala na nešto preko 3%. Pored toga, ukupna novčana naknada, uključujući i kratkoročne bonuse, je tokom poslednjih pet godina povećavana u proseku za skoro 7%, ali sada raste po stopi od samo 3,5%”, objaš njava autor studije Conrad Pramboeck, Direktor Compensation Consulting sektora u firmi Pedersen & Partners.
U većini zemalja Zapadne Evrope i Sjedinjenim Državama, povećanje plata kancelarijskih službenika je u proseku 3 do 4%. Zbog toga, čak i u najvećim svetskim kompanijama, top menadžeri dobijaju povećanja plata po približno istoj stopi kao i njihovi podređeni direktori i zaposleni.
Obim odgovornosti je važan
Veličina kompanije je najvažniji činilac pri određivanju naknade top menadžera. Uglavnom, što je kom panija veća, plaća veće naknade top menadžerima, što odražava viši ni vo odgovornosti. “Jednostavno reče no: u proseku, plata top menadže ra se povećava za 600 hiljada evra za svakih 50.000 zaposlenih”, kaže Conrad Pramboeck.
Učinak kompanije određuje bonuse rukovodilaca
Drugi činilac koji određuje nakna de top menadžera je učinak kompani je. Naknada većine top menadžera se određuje u odnosu na profit kompa nije. Mada je većina vrhunskih kom panija prošle godine bila veoma profi tabilna, rukovodioci moraju da ispune norme kompanije, koje su sve veće, da bi se kvalifikovali za bonuse. Stoga, čak i u veoma profitabilnim kompani jama menadžeri primaju niže bonuse ukoliko je EBIT smanjen u poređenju sa prošlom godinom.
Situacija u različitim zemljama
”U Srbiji, primanja top menadžera do sta variraju u zavisno sti od toga da li je u pitanju međunarodna kompanija, domaća u privatnom vlasništvu ili pak državno predu zeće, kao i od lokaci je same organizacije. Iako su u Srbiji u to ku aktivnosti koje za cilj imaju poboljšanje poslovne i ekonomske klime kao i ostvariva nje uslova za pove ćanje stranih investi cija, trenutna situaci ja pokazuje stagnaciju i pad zarada. Ovo je posledica opšte eko nomske situacije, a pogotovo visoke sto pe nezaposlenosti ko ja, između ostalog, kreira višak raspoloži vih visokih rukovodi laca”, kaže Jelena Kralj, Country Manager Pedersen & Partners za Srbiju.
Kompanije iz zapadne Evrope i SAD nude slične pakete naknada svojim top menadžerima u smislu osnovne plate i bonusa. U proseku, ukupna novčana naknada (uključujući i krat koročne bonuse) je između 1,4 i 1,5 milion evra. Najveće razlike u struk turi naknade su uočene u dugoroč nim podsticajima, koji su većinom u obliku prava na kupovinu akci ja po nižoj ceni od tržišne. Kompa nije u SAD odobravaju svojim top menadžerima pravo na kupovinu ak cija po nižoj ceni od tržišne u vred nosti od 447.000 evra u proseku, dok je top menadžerima u Evropi dato pravo na kupovinu akcija po nižoj ceni od tržišne u vrednosti od samo 107.000 evra u proseku.
Sa globalne tačke gledišta, plata top menadžera je najveća u Sjedinje nim Državama i zapadnoj Evropi.
“Vrhunske kompanije na tržištima u razvoju, kao što su Kina, Indija ili Južna Afrika, će dobijati naknade na znatno manjem nivou nego u zapad nim zemljama. Međutim, njihove pla te se povećavaju po mnogo višoj sto pi nego u zapadnoj Evropi i Sjedinje nim Državama,“ kaže Pramboeck.